top of page
VAIKŲ ODONTOLOGIJA

Trijų ketvirtadalių Lietuvos trimečių vaikų dantys pažeisti ėduonies, tarp šešiamečių metų vaikų ėduonis paplitęs iki 94 proc., penkiolikmečiai kone visi turi sugedusių dantų. Medikai teigia, jog taip yra todėl, kad vaikai nuo mažumės neišmoksta prižiūrėti dantų, mat, tėvai pernelyg menkai išmano apie dantų priežiūrą.

Medikai įsitikinę: pagrindinės vaikų dantų ligų priežastys – prasta burnos higiena ir odontologinės profilaktinės priežiūros stoka.

"Sosdenta" odontologė Eglė Fabijonavičienė teigia, jog ypač prastai prižiūrimi pieniniai vaikų dantukai, juos greitai pažeidžia ėduonis. Keičiantis dantims, mikrobai nepasišalina kartu su pieniniais dantimis, o laukia naujos aukos. Tik išdygusio danties emalis būna ne visiškai susiformavęs, todėl mikrobai įsiskverbia labai lengvai.

Tėvai savo mažylių dantų sveikata turėtų susirūpinti vos išdygus pirmiesiems pieniniams dantukams. Nors vaikų ir suaugusiųjų dantų ligų gydymas mažai kuo skiriasi, ne kiekvienas odontologas gali gydyti mažųjų pacientų dantukus. Pelnyti vaikų pasitikėjimą gali būti iššūkis net ir geriausiam specialistui. Svarbu surasti bendrą kalbą  su bet kokio amžiaus pacientais ir greitai bei neskausmingai išspręsti visas mažųjų pacientų problemas.

Stomatalogijos kabinete "Sosdenta" vaikams ir jų tėveliams suteikiamos šios paslaugos: psichologinis vaiko paruošimas, dantukų plombavimas, šalinimas, nuvalymas ir higienos apmokymas, dengimas fluoro laku, hermetizavimas silantais, pieninių dantukų pulpito bei periodontito gydymas.

Kada turi įvykti pirmoji vaiko ir odontologo pažintis? Tėvai klysta manydami, kad vaiką pirmą kartą parodyti odontologui reiktų, kai sugenda jo pieniniai dantukai. Burnos sveikata turi būti rūpinamasi nuo pat ankstyvos vaikystės, iš karto kai tik pradeda dygti pieniniai dantys. Pirmojo vizito pas odontologą metu specialistas mažojo paciento tėvams paaiškina, kaip prižiūrėti vaikų dantis, galiausiai - toks apsilankymas, kai nereikalingas gydymas, puiki proga susipažinti su gydytoju, nesukeliant vaikui neigiamų emocijų.

Jeigu vaikas ėmė skųstis danties skausmu - tokiu atveju vizito reiktų nebeatidėlioti. Dėl dantukų skausmo ir burnos ertmės infekcijų mažiesiems gali sutrikti mityba, miegas, pasikeisti elgesys. Be to,  per anksti netekus pieninių dantukų nuolatinis dantis gali dygti kreivai. Netaisyklingai išdygę nuolatiniai dantys sukelia sąkandžio problemas.

 

Odontologė Eglė Fabijonavičienė teigia, kad prasta burnos higiena ir odontologinės profilaktinės priežiūros stoka – pagrindinės vaikų dantų ligų priežastys. Tėvai neturėtų pamiršti, kad jie – geriausias pavyzdys savo mažiesiems. Todėl visa šeima kartu turėtų laikytis kasdienės taisyklingos burnos higienos namuose ir mažiausiai 2 kartus per metus apsilankyti odontologo kabinete profilaktinei dantų apžiūrai.  Jei vaiko dantukai pažeisti ar linkę gesti, pas odontologą reiktų lankytis dažniau – kas 2-3 mėnesius.

Apie vaikų dantų valymą. Dantų valymo įgūdžiai susiformuoja 6-7 gyvenimo metais. Iki to laiko vaikams dantis turėtų valyti tėvai. Pirmaisiais metais mažylių dantis reikėtų švelniai valyti drėgnu medžiagos gabalėliu. Išdygus krūminiams dantis, maždaug 1-1,5 metais, reikia pradėti naudoti minkštą vaikišką dantų šepetėlį ir dantų pastą be fluoro. Jei vaikas pastą sugeba išspjauti ir nebenuryja, galima naudoti ir pastą su fluoru. Jo kiekis neturėtų būti didesnis nei 500 ppm. Vaikams nuo trejų metų rekomenduojama pradėti naudoti ir tarpdančių siūlą, nes, vystantis žandikauliui, atsiranda tarpai tarp dantų ir gerėja sąlygos vystytis ėduoniui tarpdančiuose. Labai svarbu, kad dantukų valymas vyktų po pusryčių, o ypač vakare prieš miegą, nes naktį seilių veikla silpnesnė ir nevyksta savaiminis dantų apsivalymas.

Vaikų ir suaugusiųjų dantų ligų gydymas mažai kuo skiriasi. Tačiau ne kiekvienas odontologas gali gydyti mažųjų pacientų dantis. Pelnyti vaikų pasitikėjimą gali būti iššūkis net ir geriausiam odontologijos specialistui. Mažųjų pacientų dantų gydymui naudojamos naujausios ir kokybiškiausios medžiagos. Vaikui pageidaujant pieninių dantukų plombos gali būti spalvotos.

Kaip paruošti vaiką apsilankymui pas odontologą?

Svarbiausia vaiko negąsdinti vizitu. Apsilankymas pas odontologą vaikui neturi būti bausmė. Taip pat nebandykite savo vaiko įtikinėti, kad nieko neskaudės.  Tai tik dar labiau sužadins baimę. Verčiau papasakokite vaikams, kad gydytojas odontologas skaičiuoja dantukus, juos patikrina ir jei reikia, gydo. Jei pirmieji vaiko vizitai pas odontologą bus trumpi ir neskausmingi, mažylis nebijos lankytis pas odontologą ir ateityje. Štai todėl labai svarbu, kad pirmieji vaiko vizitai pas odontologą įvyktų ne tuomet, kai mažiesiems pradeda  skaudėti dantis, bet siekiant profilaktiškai patikrinti dantukus.

Kada vaikams taikomas dantų gydymas bendrinėje nejautroje?

Dantų gydymo bendrinėje nejautroje principas – vienos procedūros metu sugydyti visus dantukus ir pašalinti komplikuotus, stipriai pažeistus dantukus.

Tos pačios procedūros metu mažojo paciento dantys padengiami silantais, kurie užpildo vageles ir neleidžia juose užsilaikyti maistui, apnašoms.

Dantukai gydomi vaikui miegant (su narkoze), todėl jis nejus jokio skausmo.  Vieno vizito metu galima vienu metu atlikti visus gydymo etapus, todėl vaikui nereikės pas odontologą sugrįžti po savaitės ar kitos. Vaikai po bendrinės nejautros atsibunda per 10 minučių, o po valandos jau gali vykti namo. Bendrinė nejautra gali būti taikoma vaikams nuo dvejų metų. Kai reikia gydyti  ar pašalinti vieną – du dantukus, dažnai naudojama kaukinė nejautra. Ji taikoma jei numatyta gydymo trukmė yra 15-30 minučių.

bottom of page